از اینجا عضو شوید
وارد شوید ثبت نام کنید

جنس اصلی بخرید!

وضعیت تماس بگیرید
رتبه ی این کالا: 0.0
اضافه کردن به سبد خرید ادامه خرید

درباره این کالا بیشتر بدانید

جنس اصلی بخرید

«اوریف‌لیم»، «بورژوا»، «فیتو»، «کیو- وی»، «نیوآ»، «اورال-بی» و هر برند مشهور دیگری که فکرش را بکنید به صورت جعلی و تلقبی وجود دارد. این روزها جعل برندهای مشهور لوازم آرایشی، بهداشتی و عطرها به حدی رونق پیدا کرده است که تقریبا دیگر مشتری نمی‌تواند جنس اصل را از تقلبی تشخیص بدهد.

 مدتی قبل معاون نظارت و برنامه‌ریزی سازمان غذا و دارو، وضعیت استفاده از محصولات تقلبی زیبایی را اسفناک خواند.

اکبر عبداللهی‌اصل به ایسنا هشدار داد که بعضی ناخالصی‌ها که در مواد آرایشی و بهداشتی تقلبی از جمله رژ لب، ریمل، انواع کرم و ژل‌ها وجود دارد، آسیب‌های جدی به پوست می‌رساند و عوارض جبران‌ناپذیری دارد.

تقریبا نبض بازار لوازم آرایشی و بهداشتی کشور در اختیار قاچاقچیانی است که خیلی از جنس‌هایشان تقلبی است و با سوءاستفاده از نام برندهای مشهور، جیبشان را پر می‌کنند. خیلی از مردم به دلیل قیمت پایین این محصولات، وسوسه می‌شوند و لوازم آرایشی با برندهای مشهور، اما تقلبی را از جاهای نامطمئن و حتی در کف خیابان و اتوبوس و مترو می‌خرند و به خیال خودشان، جنس اصل خریده‌اند.

حتی گاهی قیمت این لوازم آرایشی تقلبی با قیمت نمونه اصلی هم فرقی ندارد و در واقع، قیمت هم نمی‌تواند راه‌حل مطمئنی برای تشخیص جنس اصل از بدلی باشد.

تقلب‌ها پیچیده شده است

فناوری تولید محصولات آرایشی تقلبی، روزبه‌روز در حال پیشرفت است؛ طوری که حتی گاهی خود کارشناسان هم در اصل یا تقلبی بودن یک محصول آرایشی، شک دارند و برای اطمینان بیشتر، آن محصول را به خود شرکت سازنده می‌فرستند.

دبیر انجمن واردکنندگان فرآورده‌های بهداشتی، آرایشی و عطریات ایران به مورد جالبی اشاره می‌کند و می‌گوید: تقریبا 80 درصد برندهای مشهور لوازم آرایشی و بهداشتی در داخل کشور، جعل می‌شود و حتی دیده شده است که گاهی متخلفان، خودشان محصولی تازه درست می‌کنند و با نام شرکتی مشهور به فروش می‌رسانند، در حالی که آن شرکت مشهور اصلا مشابه چنین فرآورده تقلبی را هم تولید نکرده است.

نظارت‌ها چنگی به دل نمی‌زند

جدای از تقلب گسترده در تولید برندها، قاچاق همین محصولات را هم نباید دست‌کم گرفت. بسیاری از محصولات آرایشی و بهداشتی قاچاق که به کشور وارد می‌شود، تقلبی است و فقط نام آن برند مشهور روی آن قید شده است. افغانستان، پاکستان، کردستان عراق و امارات مناطقی است که گفته می‌شود بیشترین حجم قاچاق محصولات آرایشی تقلبی به داخل از مسیر این کشورها انجام می‌شود.

مصطفی اسماعیلی، معاون نظارت بر فرآورده‌های آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و دارو در پاسخ به این‌که چرا نظارت بر این فرآورده‌های تقلبی تا این حد ضعیف است؟: نهادهای مختلفی مثل نیروی انتظامی، بهداشت محیط وزارت بهداشت، سازمان تعزیرات حکومتی و شهرداری‌ها مسئول نظارت و جمع‌آوری محصولات آرایشی تقلبی هستند و در این بین، سازمان غذا و دارو نیز تلاش کرده است که با برچسب‌گذاری محصولات سالم و غیرتقلبی، مشتری را از اصل بودن محصولات آگاه کند. به گفته اسماعیلی، برچسب اصالت نصب شده روی محصولات آرایشی، این اطمینان را به مشتری می‌دهد که محصول تولید شده، تقلبی نیست و حداقل اگر آن محصول مشکلی داشته باشد، مشتری می‌تواند از تولیدکننده شکایت کند؛ اما خرید محصولاتی که برچسب اصالت ندارد، چندان قابل ردگیری و نظارت نیست.

تهدید سلامت مردم با محصولات آرایشی تقلبی

وجود محصولات تقلبی آرایشی با سوء‌استفاده از نام برندهای مطرح در بازار می‌تواند آسیب‌های زیادی را به سلامت مردم وارد کند.

به طور مثال، بسیاری از رژ لب‌های تقلبی، حاوی مقادیر زیادی جیوه و سرب بوده که برای سلامت انسان بسیار خطرناک است و حتی می‌تواند به مشکلات حاد کلیوی و سرطان هم منجر شود. در استفاده از رنگ موهای تقلبی هم عوارض و خطرات زیادی وجود دارد.

در برخی آرایشگاه‌های زنانه که از رنگ موهای تقلبی یا ماسک‌های غیراستاندارد استفاده می‌کنند، بارها اتفاق افتاده است که ساقه موی فرد مصرف‌کننده، سوخته شده و همه موها ریخته است. خارش‌های شدید و زخم شدن پوست سر هم می‌تواند از عوارض استفاده از این رنگ موها یا شامپوهای تقلبی باشد.

اگزما و حساسیت هم عارضه شایعی است که پس از مصرف محصولات تقلبی آرایشی و بهداشتی به فرد مصرف‌کننده انتقال پیدا می‌کند.برخی محصولات آرایشی تقلبی هم شاید عوارض حادی برای سلامت افراد نداشته باشد، اما کیفیت ترکیبات به کار رفته در آنها پایین است و ماندگاری چندانی هم ندارند.

مثلا برخی کرم‌های آرایشی، چربی‌های زیاد و غیرطبیعی دارد که باعث ایجاد جوش و آکنه در فرد مصرف کننده می‌شود بنابراین توصیه کلی ما این است که برای خرید محصولات آرایشی و بهداشتی، فقط به فکر مارک و برند محصول نباشیم و به برچسب‌های استاندارد و سلامت محصولات هم توجه کنیم.

مجوز واردات از وزارت بهداشت

در کشور ما نیز وزارت بهداشت متولی این امر است ، این سازمان با رویت اسنادو مدارک تایید شده کمپانی تولید کننده و همچنین بازدید از کارخانه تولید کننده و بررسی فرمولاسیون تولید و نظارت بر فرآیند واردات و نحوه نگهداری و توزیع شرکت وارد کننده تمامی اصول بهداشتی از تولید تا مصرف و در نهایت صدور مجوز برای فعالیت آن نشان تجاری در ایران این اطمینان را از بی ضرر بودن آن محصول آرایشی بهداشتی برای ما حاصل میکند. برای تشخیص این مطلب که آیا کالایی مورد تایید وزارت بهداشت هست یا خیر، این سازمان اقدام به الصاق برچسبهایی با شماره پروانه بهداشت بر روی کالاها کرده است که معرف کارحانه و کشور تولید کننده ، شرکت وارد کننده و همچنین سال و سری ساخت کالا میباشد. به این ترتیب با پیشرفت هر روزۀ قوانین و با شرط قرار دادن این مجوزات در هنگام خرید می توان با آرامش بیشتری کالای مصرفی خود را انتخاب کنیم.

در نهایت باید عرض کنیم که استفاده از لوازم آرایشی و بهداشتی تقلبی نه تنها امن نیست بلکه می تواند بسیار خطرناک و برای سلامتی شما مضر باشد. به خاطر سلامتی خودتان هم که شده مراقب باشید و کالای تقلبی نخرید.